CENTRUM BAGS

do kasy suma: 0,00 zł
Historia damskiego kapelusza
Historia damskiego kapelusza

Kapelusz to jeden z elementów nakrycia głowy, który oprócz ochrony przed czynnikami atmosferycznymi miał pełnić funkcję ozdobną. Sposoby noszenia i formy damskich kapeluszy zmieniały się w przeciągu wielu stuleci.


Starożytność

Z nakrycia głowy korzystano we wczesnych latach starożytnych. Mieszkańcy Grecji i Rzymu, z uwagi na wysokie temperatury używali go w różnych formach, zależnych pozycji społecznej mieszkańca. Starożytny kapelusz był symbolem statusu i tradycji.

Początek XVIII wieku

Historia kapelusza związana jest ściśle z wydarzeniami historycznymi. Dla przykładu za panowania Ludwika XIV, mężczyźni i kobiety z uwagi na brak odpowiedniej higieny, zaczęli nosić peruki. Stąd na początku XVIII wieku na ulicach miast pojawiły się kapelusze płaskie, które można było trzymać pod pachą. Ich funkcja opierała się głównie na względach stylistycznych. Nakrycie głowy trzymane w dłoni miało świadczyć o szlachetności i dobrym pochodzeniu. Właśnie z tego względu, kapelusz był kojarzony głównie z wyższymi sferami i podczas powstania styczniowego, żołnierze w ramach buntu i poglądów politycznych, zamienili cylindry na czapki.

Wiek XIX i XX – kapeluszowe szaleństwo

W XIX wieku kapelusze zaczęto przyozdabiać piórami i zwierzęcymi ogonami. Ucierpiała na tym funkcjonalność nakrycia głowy, które zamiast chronić przed słońcem, stało się głównie elementem ozdobnym. Po pierwszej wojnie światowej silna emancypacja kobiet spowodowała odejście od niepraktycznych kapeluszy i innych elementów garderoby. Za sprawą między innymi Coco Chanel, kobiety pozbyły się gorsetów, niewygodnej bielizny i kiczowatych ozdób. Projektantka w zamian zaproponowała mały kapelusz z niewielkim opuszczonym do tyłu rondem. Produkt cieszył się olbrzymią popularnością i wszedł do kanonów mody jako symbol lat 20 i kobieca odpowiedź na cylinder. W późniejszych latach zaczęły pojawiać się coraz bardziej eleganckie kapelusze, czyli tak zwane toczki i pillbox, które zakładała między innymi Jackie Kennedy czy aktorka Doris Day w filmie Midnight Lace.

Czasy współczesne

W aktualnych czasach kapelusz damski to elegancki dodatek, przeznaczony dla kobiet, cechujących się wysoką klasą i indywidualnym podejściem do mody. Fakt, że kapelusze są znakiem rozpoznawczym rodzin królewskich i arystokracji, przy noszeniu tego typu nakrycia głowy, ważna jest świadomość i dobry smak. Niemniej biorąc pod uwagę historię kapelusza można dojść do wniosku, że nigdy nie wyjdzie z mody i jest to dodatek ponadczasowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl